Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı

Aslında felsefeye giriş kitabıdır  Zen ve motosiklet bakım sanatı. Yazarın Amerika’da çıktığı uzun bir motosiklet yolculuğunda maceralarını ve yolculuk sırasında kaleme aldıklarını anlatır. Bugünkü hikaye ve şarkı iki tekerle alakalı. Kitabın arkasında yazan şu yazı sanki kafamın özetidir:

…“Pirsig’e göre dünyayı politik programlar oluşturarak düzeltemezsiniz, bunlar ancak temeldeki değerler sisteminin doğru olması durumunda işe yarar.  “Dünyayı düzeltmenin yeri önce kendi yüreğimiz, kafamız ve ellerimiz ve onlardan çıkan iştir.” Bu yüzden de insanoğlunun yazgısını düzeltmekten değil, motorsikletin nasıl onarılacağından söz eden bir kitaptır bu.”…

Kitapta adsız yazarımız arkadaşı  John’ ile seyahat eder. John’un motorsikleti, hikayeyi bize anlatan adsız kahramana göre daha pahalı ve yeni bir araçtır. John pahalı motorsikletine güvenmektedir ve sorunsuz bir performans bekler. Yol boyunca baş gösteren arızlar nedeni ile hayal kırıklığına uğrar. John hayata daha romantik açıdan bakar. Onun için sadece motorsiklet vardır. Nasıl çalıştığı ile, karşılaştığı sorunları nasıl çözebileceğiyle veya ayarları ile ilgilenmez.  Arkadaşı isimsiz kahraman anlatıcımız ise, daha klasik bir bakış açısına ve eski model bir motorsiklete sahiptir. Motorun bakımından anlar. Karşılaştığı sorunları basit akıl yürütmeyle çözebilmektedir. Gerekli ayarları bilir, ufak sorunları öngörerek bunlardan sakınabilir. O şeylerin işleyişini merak etmekte, işin iç yüzünü bilmeye istekli, meraklı biridir.

Bence aynı hayata bu iki  motosikletçi gibi de bakılabilir.

Ben hep ikinci olmayı seçtim,

Hep merak edeceğim,

Sence sen hangisisin?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir