Ürkünç Gerçek -Spooky-

En basitlerinden biri olarak, bir hidrojen atomunu düşündüğümüzde, bir proton ve etrafında dolanan bir elektrondan oluşur. Elektron, farklı enerji düzeylerine karşılık gelen, “yörünge” dediğimiz “özdurum” lardan birinde bulunur. En alt enerji düzeyi, temel durumdur. Üst düzey enerji durumlarından birinde olması ise, “uyarılmış” durumdur.

Üst düzey yörüngelerden birindeki elektron, bazen, alt yörüngelerden birine iner ve bu geçişin eşliğinde, iki yörüngenin enerji düzeyleri arasındaki fark kadar enerjiye sahip bir foton salar.

Elektron eğer, alt yörüngeye geçişini ışıdıktan sonra yapıyor ise, doğru miktarda enerjiyi ışıyabilmesi için, hangi yörüngeye gideceğine “baştan karar” vermiştir.

Yok, eğer elektron, geçişini tamamladıktan sonra ışıyor ise, bu durumda da hangi yörüngeden geldiğini “biliyor” olmalıdır.

“Işıdıkça düşüyor ve ışıma sona erdiği yerde duruyor” dersek, bu kendiliğinden olası değildir. Çünkü iki enerji düzeyi yörüngeler yoktur ve saldığı enerji bir foton, adı üzerinde tek bir paket (quantum) şeklindedir.

O kadar ki, bu geçişin ne zaman başlayıp, ne zaman sona erdiği ve başlangıcını ve bitişini neyin belirlediği de açıktır:

Bunlar, elektronun önceden kayda aldığı bilgilere göre verilen “bilinçli karar”lardır. Tıpkı “senin adın nedir?” diye sorduğunda, kayıtlarımı gözden geçirip “benim adım Emre’dir” kararını ve yanıtını vermem gibi…

Yani fotonlar bilgi taşırlar, hatta bilinçlidirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir