Geometrı

 

….denekleri mutlak karanlık bir odaya yerleştirip bir ışık kaynağından ışık yayan ve deneklerden ışık kaynağının kendilerine ne kadar yakın olduğunu tahmin etmeleri istenen bir deney vardı. yanlış hatırlamıyorsam hiçkimse doğruya yakın tahmin yapamıyordu.

Bilinmedik bir şeyin fotoğrafı çekilirken yanına bilinen bir nesne konur ki eşyanın hacmi ortaya çıkabilsin.
Arapça kökenli olan akıl sözcüğü deveyi bir yere bağlamak için kullanılan iptir. ya da nesneleri birbirine bağlama anlamındadır. akıl etmek de haliyle iki şeyin arasında bağlantı kurmak ve buradan bir bilgi oluşturmak demek.iki nokta arasındaki en kısa mesafeyi doğru olarak adlandırmışız. bir ”doğru” elde edebilmek için iki noktayı birbirine en kısa mesafeden bağlamak gerek.
öğrenmenin temeli ”bir”dir. bir şeye ad verdikten sonrası çabucak gelir.mesela bir köpeğieğitecekseniz yapacağınız en zor şey ona ”bir” şeyi öğretebilmektir. gerisi kendiliğinden gelir. köpeğe belirli bir mekanda bulunan tek bir nesneyi alıp getirmesini öğretebilmişseniz sonrası çok daha kolay olur. ilk nesnenin adı öğrenildiğinde o nesnenin yanına ikinci bir nesne koyulur ve talimat verilir: onu bana getir. köpek iki nesnenin bulunduğu yere gider, nesnelerden birini zaten öğrenmiştir. sahibinin söylediği o değildir, başka bir şey, hiç duymadığı bir şey. ama o anda ikinci nesnenin adını da öğrenmiş olur çünkü ortada başka bir nesne yok.
Her şey o tek şeyin bilinmesiyle, üretilmesiyle, ona bir isim verilmesiyle başlar. dünyanın bütün bilgisi, insan ilk nesneye ad verdiğinde, onu tanımsız olmaktan kurtardığında, onu sabitlediğinde başladı, ondan sonra hiç durmadan devam etti. sonsuza kadar da sürecek. tam da bu sebeple bilgi bir bütündür, birbirine bağlanmış sayısız noktadan oluşan bir bütün. ayrık bilgi diye bir şey yoktur. ayrık, tanımsız noktalar vardır ve insan bu zamana kadar birbirine doğrularla bağladığı noktalardan o ayrık noktaya en yakın olanını fark edip doğruyu çizdiğinde artık ayrık, tanımsız olan nokta da bilgiye dönüşecek ve o sonsuz ağa katılacaktır.
noktanın geometrik tanımı neydi, yoktu. nokta tanımsızdır.
doğru neydi? iki tanımsız nokta arasındaki en kısa mesafe.
platon ne demişti? geometri bilmeyen akademiye giremez.
Alıntıdır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir