Beauty and Strength

“Look in the mirror, that is your war.”


Ispartalılar, Pers askerlerini  savaş öncesi öncesinde cephelerinde çalışırken görmüş ve gördüklerini güzel(kallos) ve kuvvetli(sthenos) anlamına gelen kalistenik olarak adlandırmışlar.
Bu hareketler bir taraftan adele ve kardiyovasküler formu geliştirmemizi sağlarken, diğer taraftan da denge, esneklik ve çeviklik gibi psikomotor yeteneklerin gelişmesine yardımcı oluyor.
Maraton gibi kalistenik hareketlerinde savaşa dayanan bir tarihi var. Evet bu bir savaş. İnsanın sadece kendi kendine verdiği ve vücut denilen makinenin şıkır şıkır düzgün çalışması gerektiği psikolojik bir savaş. Okuduğum bir yazıda Avusturalyalı IRONMAN şampiyonu McCormick başlangıç safhasındaki benim gibi nerden başlamayı bilmeyen insanlar için çok faydalı ve standart programların biraz dışında kalarak aşağıdakileri söylüyor:
“IRONMAN olmak için dışardan içeri doğru değil, içerden dışarı çalışmanız önemli (Endojen diye tabir ediliyor). Bu da kendi omurganızı çok güçlü tutmaktan geçiyor. İlk önce öz(merkez) kuvvetinizi (core strength)  iyleştirin. bundan dolayı hazırlık aşamasının ilk safhasında kendi vücudunuzla çeşitli hareketler (kalistenik) çalışın. Güçlendikçe, daha fit oldukça hem fizik hem de zihin olarak saatler süren zor antremanlara daha kolay alışacaksınız. Güçlenmeniz ise daha fazla kas grubu oluşturmaktan (yani şişmekten) değil daha fit bir yapıya sahip olmaktan geçiyor. Kendi vücut ağırlığınız kaslarınız için en önemli ölçü olmalı. Dayanıklılık ve hızı arkasından kazanacaksınız.”
Basit barfiksler, şınavlar, planklar, squadlar ve vücut ağırlıgıyla yapılan diğer hareketler bunun temelini oluşturuyor.
Hedef: Öncelikle ağır antremanlara dayanacak sağlam bir omurga ve kas yapısı oluşturmak.
Sonrasında da esas  antrenmanlara güzel ve kuvvetli girerek, hazır başlamak…
Evet, yeni bir savaşa hazırlanıyorum.
Sadece kendimle.
Kalistenik günler dileğiyle,
uee

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir